NATO (North Atlantic Treaty Organisation, Organizace Severoatlantické smlouvy) je mezinárodní vojenská organizace.
Organizace byla založena 4. dubna 1949 podpisem tzv. Washingtonské smlouvy, která zakotvila vznik bezpečnostní organizace západních demokracií jako odpověď na poválečnou situaci v Evropě.
Členské země
Washingtonskou smlouvu podepsalo v dubnu 1949 dvanáct států: USA, Kanada, Spojené království, Francie, Portugalsko, Belgie, Lucembursko, Nizozemsko, Dánsko, Norsko, Itálie, Island,
V roce 1952 se připojilo Řecko a Turecko, v roce 1955 se po získání plné suverenity připojila Německá spolková republika a v roce 1982 Španělsko.
V roce 1999 se k NATO připojilo Česko, Maďarsko a Polsko (12. března), všechny tři země byly prvními zeměmi, které se k NATO připojily ze zemí Východního bloku.
V roce 2004 v dosud největší vlně rozšiřování NATO se připojily státy východní Evropy Litva, Lotyšsko, Estonsko, Rumunsko, Bulharsko, Slovinsko a Slovensko. V roce 1966 byly řídící orgány v souvislosti s vystoupením Francie z vojenských struktur Aliance přemístěny z Paříže do Bruselu.
Působení NATO
Intervence v Bosně a Hercegovině
V rámci Operace Deny Flight (1993-1995) NATO zajišťovalo bezletovou zónu nad Bosnou a Hercegovinou. 28.února sestřelila čtyři vojenská letadla narušující bezletovou zónu; první vojenský zásah NATO v historii. „Operation Deliberate Force“ byla součástí operace Deny Flight (odepřený let), během války v Bosně. Letouny NATO aliance bombardovaly pozice Armády Republiky srbské, v tzv. bezpečných zónách (Sarajevo a Goražde) od 30. srpna do 20. září 1995.
Operaci Joint Endeavour (Společné úsilí) tvořily jednotky IFOR a SFOR. Jejich úkolem bylo zajistit udržení míru v Bosně a Hercegovině. V roce 2004 byly převzaty Evropskou unii, pokračuji v činnosti pod názvem Operace Althea.
Intervence v Jugoslavii
- Podrobnější informace naleznete v článku Operace Spojenecká síla.
24. března 1999 NATO zahájilo Operaci Allied Force proti Svazové republice Jugoslávii, jejímž cílem bylo zastaveni vyhánění Albánců z Kosova Srbskou armádou. Nálety trvaly 78 dnů a skončily 10. června. Škoda byla odhadnuta na 30 mld. USD. Počet obětí nebyl oficiálně sdělen, ale odhaduje se na 1200 až 2500 mrtvých a asi 5000 zraněných. Poprvé byl sestřelen „neviditelný“ letoun F-117 (27. března, ve Sremu).[zdroj?]
12. července 1999 vstoupili vojáci mírových sil KFOR do Kosova. Na základě rezoluce č.1244 Rady bezpečnosti OSN mají dohlížet na bezpečnost a poskytovat podporu misi OSN v Kosovu. Mise se účastní také Armáda České republiky.
Irák
V Iráku se NATO stará o výcvik Nové irácké armády. V září 2005 otevřela vojenskou akademii a v červenci 2006 otevřela výcvikové centrum.
Afgánistán
NATO velí jednotkám ISAF od roku 2003. Úkolem ISAF je podpora afgánské vlády, zajištění bezpečnosti a obnovou země. Mise se účasní i Armáda České republiky