Jdi na obsah Jdi na menu
 


M16

Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o útočné pušce. Další významy jsou uvedeny v článku M16 (rozcestník).
M16

M16A1, M16A2, M4, M16A4, od zhora dolů
Typ:Útočná puška
Místo původu:USA USA
Historie služby
Ve službě:1961-dosud
Používána:USA a dalších asi 73 zemí
Války:Válka ve Vietnamu, Válka v Zálivu, Válka v Iráku
Historie výroby
Konstruktér:Eugene Stoner
L. James Sullivan[1]
Navrženo:1957
Výrobce:firma Armalite od prosince 1959 firma Colt's Patent Firearms Manufacturing Company
Vyrobeno:1960-dosud
Počet vyrobených kusů:přes 8 milionu kusů
Základní údaje
Hmotnost:3,9 kg; závislá na modelu
Délka:1 000 mm
Délka hlavně:508 mm
Typ náboje:5,56 x 45 mm (.223 Remington)
Kadence:800 až 950 ran/min
Počáteční rychlost střely:975m/s (M16A1)
930m/s (M16A2)
Zásobování municí:20, 30 a 100 nábojů

M16 je útočná puška vyráběná firmou Colt. Byla vyvinuta z experimentálního modelu AR-15 (také CAR-15), později XM16E1, nazývaném „Černá puška“ (anglicky „Black rifle“). Původně takto byla nazývána Vietkongem. Našly se dokumenty, které varují právě před „Černou puškou“. Tento model byl vytvořen v období Válka ve Vietnamu. Měl nahradit pušku M14 a M1 Garand.

 

 Verze

První verze byly nespolehlivé (kvůli špatné munici) a američtí vojáci je odmítali, proto je u těchto zbraní také druhotné označení:

  • XM1-E1 (AR-15) byla experimentální verze, která však měla problém se zasekáváním závěru.
  • M16A1 u této verze byla přidána páčka na ruční dovření závěru, měla hladké předpažbí. Byla hojně používána ve Vietnamu, kde byla protějškem AK-47.
  • M16A2 je novější verze (používaná až po „Vietnamu“), která má drážkované předpažbí a zásobník na 30 nábojů; umožňuje střelbu po tříranných dávkách (M16A2 mají i modifikaci na plně automatický režim).
  • M16A3 se od předchozí verze se liší pouze rychle odjímatelnou transportní rukojetí pro rychlejší nasazení kolimátoru či optiky (rukojeť je nasazena na tak zvanou R.I.S. lištu).
  • M16A4 upraven vnitřní mechanizmus pro vyšší odolnost proti okolním vlivům (písek, bláto, ...) a přidána R.I.S. předpažbí.

Rozdíly mezi označením AR-15, XM-16 (XM16E1) a M16A1 jsou následující. AR-15 je konstrukční název, dodnes však používaný u označení civilní verze této zbraně (u civilní verze není automatický režim, zbraň je pouze poloautomatická). XM16E1 je označení pro experimentální model M16 a E1 znamená první experimentální úprava. Po schváleni modifikací se písmeno X vypouští a E je nahrazeno písmenem A. Tedy název XM16E1 se po schválení promění na M16A1.

 Munice

Střílí municí 5,56 × 45 mm NATO (.223 Remington). V prvních verzích byl použit zásobník na 20 nábojů, zásobníky na 30 nábojů byly plánovány i původně. Měly však četné výrobní vady, které byly převážně ve špatných pružinách. Je možné i vzácně vidět speciální 50-ti nábojové zásobníky, ale většina vojáků nabíjela pouze 18, protože při plném nabití měla zbraň tendenci se zasekávat z důvodu špatné pružiny na posunování nábojů v zásobníku. Později se začaly používat zásobníky na 30 nábojů poté, co byly odstraněny konstrukční vady. 30 ranné zásobníky je občas možné spatřit na fotografiích z Vietnamského konfliktu.

 Další verze

Speciální jednotky používaly její zkrácenou variantu XM177E1 neboli Colt Commando (také označovanou jako CAR-15, což je však matoucí, protože tak se nazýval i experimentální model), vyznačující se kratší hlavní a výsuvnou pažbou (tato zbraň byla jakýsi předchůdce M4). Obě zbraně používají DINRail lištu pro uchycení přídavných zařízení jako laserový zaměřovač, granátomet M203 (jako první využit experimentální granátomet XM148), optika (např. u rangers oblíbený orion). Colt M4, další standardní zbraň amerických ozbrojených sil, je stejný princip zbraně AR-15, kde se odlišuje délka hlavně.

 Konstrukce

Zbraň používá systém uzamčení rotačním závorníkem ovládaným tlakem prachových plynů odebíraných z hlavně na píst. Zbraň se skládá z pouzdra závěru (horní část - upper reciever) ve kterém je zašroubovaná hlaveň a rámu zbraně obsahující spoušťový mechanismus, rukojeť a šachtu zásobníku. Zde je také namontovaná pažba. Vratná pružina je umístěna v hlavišti pažby, což lze považovat za rozporuplný konstrukční detail, protože toto brání aplikaci sklopné ramenní opěrky a taktéž se vibrace stlačování vratné pružiny přenáší do tváře střelce.